تهران- ایرنا- سرعت رشد بورس امروز (دوشنبه) تحت تاثیر مصوبه دولت مبنی بر افزایش نرخ تسعیر بهای خوراک پتروشیمی ها به نرخ ارز بازار ثانویه نیما کاهش یافت؛ به طوری که شاخص با رشد ۳۷۶ پله ای، در جایگاه ۱۹۵ هزار و ۴۸۰ واحد تثبیت شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، انتشار خبر موافقت هیات دولت با تسعیر بهای خوراک پتروشیمی ها به نرخ ارز بازار ثانویه سامانه نیما، باعث فروش گسترده سهام شرکت های پتروشیمی در معاملات امروز شد.
تاکنون نرخ تسعیر خوراک پتروشیمی ها ۳۸۰۰ تومان بود که با مصوبه دولت می تواند به حدود ۹ هزار تومان افزایش یابد؛ این مصوبه هر چند تاثیر زیادی بر سودآوری شرکت های پتروشیمی ندارد، اما فضای منفی ایجاد شده، موجب شکل گیری صف های فروش سهام پتروشیمی ها شد.
با مصوبه دیروز (یکشنبه) هیات دولت، از ابتدای مهر امسال در محاسبه قیمت میعانات گازی، گاز طبیعی خوراک و دیگر خوراک های تحویلی به واحدهای پتروشیمی داخلی، نرخ تسعیر ارز هر ماه برابر با متوسط نرخ معاملاتی ارز در سامانه نیما خواهد بود.

**ارزش ۲۱ هزار میلیارد ریالی معاملات بورس
در معاملات امروز، ۶ میلیارد و ۷۸ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲۱ هزار و ۴۵۴ میلیارد ریال در ۳۸۰ هزار نوبت داد و ستد شد.
بررسی شاخص های اصلی بازار سرمایه نشان می دهد شاخص قیمت (وزنی- ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۱۰۹ واحد رشد کرد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۱۴۱ واحد رشد داشت.
شاخص قیمت (هم وزن) نیز ۹۹ واحد بالا رفت؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است.
شاخص آزاد شناور نیز یک هزار و ۶۳۷ واحد افزایش یافت؛ این شاخص بخشی از سهام قابل معامله شرکت ها در بورس را نشان می دهد.
شاخص بازار اول (مربوط به شرکت های بهتر از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور) یک هزار و ۲۸۶ واحد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس نیز چهار هزار و ۹۸ واحد کاهش یافت.
بر این اساس، در معاملات امروز نمادهای فولاد (فولاد مبارکه)، ومعادن (توسعه معادن و فلزات) و شتران (پالایش نفت شتران) بیشترین تاثیر مثبت و فارس (هلدینگ خلیج فارس)، پارس (پتروشیمی پارس) و پارسان ( نفت وگاز پارسیان) بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص داشتند.

** صدرنشینی فلزات اساسی
گروه فلزات اساسی در معاملات امروز بورس صدرنشین شد؛ در این گروه ۶۱۹ میلیون سهم به ارزش سه هزار و ۴۵۱ میلیارد ریال دادوستد شد.
گروه شیمیایی به ارزش سه هزار و ۱۷۵ میلیارد ریال و فرآورده های نفتی به ارزش ۲ هزار و ۹۳۵ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص دادند.
همچنین در رده چهارم معاملات امروز گروه بانک با دادوستدی به ارزش یک هزار و ۵۵۳ میلیارد ریال قرار گرفت و گروه خودرو نیز با معاملاتی به ارزش یک هزار و ۴۸۳ میلیارد ریال، رده پنجم را از آن خود کرد.

** ادامه رشد فرابورس
شاخص فرابورس (آیفکس) در معاملات امروز ۱۲ پله رشد کرد و در جایگاه ۲ هزار ۲۴۰ واحدی قرار گرفت.
در بازار فرابورس، بیش از یک هزار و ۵۲۳ میلیون سهم و اوراق بهادار به ارزش بیش از هفت هزار و ۸۹۸ میلیارد ریال دادوستد شد.
برپایه معاملات امروز نمادهای ذوب (ذوب آهن) و میدکو (توسعه معادن و صنایع معدنی خاورمیانه) بیشترین تاثیر مثبت را داشتند اما مارون (پتروشیمی مارون) و زاگرس (پتروشیمی زاگرس) بیشترین فشار منفی را وارد کردند.
اقتصام*۲۰۲۲*۲۰۲۵*۱۹۶۱*

انتهای پیام /*

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *