باز کردن دریچه اضطراری سد دویرج دهلران

ایلام – فرماندار دهلران از باز کردن دریچه اضطراری سد دویرج دهلران به دلیل شدت بارش باران خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، حسینعلی موسوی از باز کردن دریچه های اضطراری سد دویرج در پی بارش های پاییزی چند روز گذشته خبرداد.

وی گفت: خوشبختانه با تکمیل ظرفیت وسرریز شدن آب مازاد به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی به بدنه سد دویرج تصمییم گرفته شد دریچه های این سد شب گذشته باز شود.

وی از افرادی که به قصد تفرج به این منطقه می آیند خواست از اتراق در حاشیه رودخانه پایین دست سد خودداری کنند.

این سد با هدف مهار روان آبهای سطحی، بهره گیری از آبیاری قطره ای  ۱۱هزار هکتار از زمین های پایین دست وتامین آب پتروشیمی دهلران در سال ۷۱به بهره برداری رسید.

سد دویرج یا شهدای محرم  با ظرفیت  ۲۰۵ میلیون متر مکعب آب در فاصله ۲۴ کیلومتری مرکز شهرستان دهلران واقع شده است.

گرگان- مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان گفت: بارندگی در گلستان نسبت به دراز مدت هفت درصد کاهش را نشان داده و رودخانه‌های استان در حال فصلی شدن است.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از روابط عمومی شرکت آب منطقه‌ای گلستان، علی نظری اظهار کرد: باوجود افزایش هشت درصدی بارش‌های امسال، نسبت به دراز مدت هفت درصد کاهش را نشان داده و رودخانه‌های استان در حال فصلی شدن است.

وی افزود: در رودخانه‌ها نسبت به سال گذشته بین ۴۰ تا ۵۰ درصد و نسبت به درازمدت بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش آب داریم که با توجه به تغییر اقلیم، خشک‌سالی، افزایش دما و افزایش جمعیت باید مدیریت عرضه و تقاضا باهم انجام شود در غیر این صورت شود آب موجود حتی پاسخگوی نیازهای فعلی جامعه هم نیست.

 مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای با اشاره به سدسازی‌های انجام‌شده در گلستان تصریح کرد: هدف اصلی سدسازی در استان کنترل سیل، تأمین آب شرب و صنعت و افزایش ضریب تأمین آب کشاورزی است.

به گفته وی، در صورت تخصیص به‌موقع اعتبارات و سرعت بخشیدن به سدسازی‌ها، می‌توان از وقوع بلایای طبیعی و خسارت‌های ناشی از آن‌که هرساله در این استان اتفاق می‌افتد، جلوگیری کرده و تأمین آب در بخش‌های شرب، صنعت و مواردی ازاین‌دست نیز به وقفه نمی‌افتد.

کد خبر ۴۴۱۲۱۳۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *